mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes6

Online : 2
Vaša IP : 18.97.9.169
,

Podporuju nás

Náš Biliardový klub je v plnej podpore obce Kanianka.
Reklamný prúžok
>> Ď A K U J E M E <<


Najbližší program

7.12. MSR v hre č.9 seniorov, Prešov

14.12. Masters a Galavečer SBiZ, Topoľčany

Letný Turnaj Dvojíc – POINT Trenčín hra č.9
Spravodaj víkend 17/2011 MS Snooker
Napísal Roman Čertík   
Pondelok, 02 Máj 2011 00:00

Zdravím všetkých priaznivcov biliardu,

 

a tu je sľúbený komentár k MS v snookri

 

Majstrovstvá sveta v snookri, Sheffield

3.kolo – last 8 (štvrťfinále)

Williams – Allen 13:5

Mark Williams sa dostal do semifinále po 8 rokoch. V tretej session, ktorá začala za stavu 11:5 potreboval len 29 minút na uhranie dvoch potrebných hier.

Po zápase Williams povedal: “Nerád tu hrám prvých pár kôl, je tu málo miesta (poznámka – po štvrťfinále sa hrá na 2 stoloch, od semi na jednom). Až keď je tu len jeden stôl, to je to už potom skutočné miesto na hranie, je to úplne iný pocit. A je to už pekne dlho, čo som sa tu do tohto štádia turnaja dostal. A ským by som chcel hrať radšej – O’Sullivanom alebo Higginsom? Zatiaľ sa uvoľním a budem pozerať, ako sa oni potia. Ja som v podstate väčšinu času, nemávam motýle v bruchu – je to len snookrový zápas a najhoršie, čo sa mi môže stať je prehrať – a to nie je až tak zlé. Rozhodujúca bola prvá session, kedy som zahral dobré dohrávky a popravde ani neviem, ako som som viedol 5:3 – myslím, že toto bolo pre Allena dosť nepríjemné. A odvtedy som už v zápase dominoval. Je ľahké vyhrávať, keď dávaš breaky 60, 70 a 80, ale dôležité je zahrať takéto breaky pod tlakom, na tom sa vyhrávajú zápasy.

Allen pripustil, že ho zlomilo práve toto – v prvej session zahral breaky 66,59 a 60 – a všetky tieto hry prehral. Allen: „Pravdepodobne som to prehral v prvej session – hral som najlepší snooker na tomto turnaji, ale aj tak som dokázal nejako stratiť 3 hry – mal som viesť 6:2, a prehrával som 3:5 – ale to je celý Mark, on vie ako to spraviť, ako vyhrať session a zápas. Odvtedy som sa trápil, a naopak, pri ňom by ste zrátali na prstoch jednej ruky gule, ktoré nedal. Mark to môže kľudne vyhrať aj celé. Ja som rád, ako sa mi darilo, ale popravde, nezaslúžil, som si to vzhľadom na to, koľko som sa venoval príprave na MS – a pri hre proti špičkovým hráčom sa to musí prejaviť. Tie dve tesné výhry mi dodali chuť do hry, ktorú som pred tým stratil. V prvom zápase proti Stevensovi som tam ani nechcel byť, ale mám niečo zakódované v hlave, čo sa mi nedovolí vzdať – ani dnes som to nechcel vzdať, hoci bolo 5:11, ale vyhrať 8 z posledných 9 framov proti Markovi v tejto forme by bolo vždy ťažké“

Trump – Dott 13:5

Williamsa ešte prekonal Trump – ten totiž spotreboval na dve hry, ktoré potreboval len 21 minút. Trump viedol 7:1 po prvej session a 11:5 po druhej (bolo 11:2), a v poslednej Trump rýchlo pridal breaky 67 a 78 a zápas ukončil.

Po zápase povedal: „Bolo to jednoduchšie, ako som si myslel. Momentálne sa sa cítim nepraziteľný, čo je síce pekný pocit, ale každý, kto ešte v pavúku zostal, mi môže hocikedy naložiť 13:3 alebo 13:4, ale to isté môžem urobiť aj ja im – taký je teraz vysoký štandard. Dott nehral zle, ale nedal som šancu dostať sa do zápasu – vedel som, že keby som ho pustil dopredu, bolo by to veľmi ťažké – tak som začal hneď od začiatku naplno. Dnes som toto považoval za možný test, čo by som robil, ak ma Dott dokáže stiahnuť z 9 framového vedenia na 3-4 hry, ale radšej som to neskúšal, a čím skôr to ukončil. Inak, nebyť titulu na China Open, nehral by som tu tak dobre – to mi dodalo sebavedomie, a to rastie každým vyhratým zápasom. A teraz keď je už len jeden stôl, nebudem baviť polku hľadiska, ale celé.“

Udalosťou zápasu však bol pokus Dotta o maximum 147, ku ktorému sa dostal viac menej náhodou – ešte keď mal okolo 50-60 bodov netrafil červenú do stredu – tá sa však od rohu stredovej jamky odrazila tak, že po mantineli došla do rohu. Pokus vyzeral byť v koncoch po tom, ako mal Dott „kick“ na jednej z gulí, nenehral si, ale zahral neskutočnú čiernu do stredu. Potom sa to však ďalej pozične komplikovalo, a výsledkom síce bolo 15 červených z čiernymi a teda 120, lenže nahrávka na žltú bolá veľmi zlá – a Dott ju nedal, napriek tomu, že mu fandili aj na vedľajšom stole hrajúci Williams s Allenom, ktorí prerušili zápas a pozerali, či to Dottovi vyjde. Predsa len, 147 v Crucible je udalosť.

Dott bol po zápase unesený Trumpovým výkonom, ale spochybnil, či je 21-ročný trump schopný vyhrať titul, najmä z hľadiska taktickej hry a mentality. „Majstrovstvá sveta sú testom každého aspektu hry – otázka je, čo sa udeje, keď prestane dávať, aká bude jeho hra na istotu a temperament, ale to nikto nevie, lebo teraz dáva všetko... Nikdy som sa do zápasu vlastne nedostal, hoci som skúšal všetko možné - všetka česť Joddovi, držal ma stále od stola a nedal mi šancu. Jodd je momentálne v stave, že nemá z ničoho obavy – má takú mladícku drzosť a presvedčenie, že je najlepší. Bolo by dobré pre snooker, keby vyhral titul – je takým sviežim závanom v snookrovom svete a hrá to tak, ako by sa snooker hrať mal, a s takými hrám rád“

Selby – Ding 10:13

Ding nakoniec ustál „come back“ Selbyho, ktorý po 2 session prehrával 6:10, ale na začiatku tretej session vyhral 4 hry v rade vysokými breakami (55, 66, 89 a 92) a skóre v týchto 4 hrách bolo 332:29 pre Selbyho. Lenže po 4 hrách býva prestávka „midsession“ – a tá Selbyho vyviedla z rytmu a začal chybovať v rozhodujúcich chvíľach. V 21.hre viedol 61:19 s tromi červenými na stole, keď nedal červenú.Ďalšiu šancu dostal za stavu 61:30 s poslednou červenou na stole – ak tá prvá nebola celkom jednoduchá, tak táto bola ľahká. Lenže Selby namiesto toho aby len schoval červenú, čo by mu už na zisk framu stačilo, špekuloval s nahrávkou a prešpekuloval – červenú nedal, navyše ju nechal pred jamkou a Ding stôl dohral... V ďalšej hre Selby pri nábehu 40 nedal ľahkú ružovú, s dvomi červenými na stole – jedna z nich však bola pri mantineli, normálne nehrateľná. Ding si nahral na modrú tak, aby bielou potom červenú vyrazil – ale biela trafila po ceste ružovú. Ding však mal veľké šťastie – ružová vyrazila červenú od mantinelu pred stredovú jamku, a Ding stôl dohral... V hre, ktorá sa nakoniec ukázala byť posledná, najprv Ding viedol 51:7, ale pustil na stôl Selbyho a keď sa už-už zdalo, že Selby stôl dohrá, nenahral si dobre na ružovú a nedal ju. Hoci ju nechal v ťažkej pozícii, Ding dal a pridal aj čiernu, čím zápas uzavrel. Stal sa tak tretím hráčom z Ázie v semifinále MS – po Wattanovi z Thajska a Marcovi Fu.

Ding po zápase povedal: „Na začiatku 3 session bol vynikajúci – neviem, čo sa dialo, ale nedával mi šance – všetky hry vyhral na jeden pobyt pri stole. Hra na 11:10 pre mňa bola veľmi dôležitá, pretože odvtedy bol pod tlakom opäť on. Neviem, ako to bude v semifinále – zápas do 17 som ešte nikdy nehral. A proti Juddovi to bude veľmi ťažké, vyhral China, tu je v semifinále – ak chcem vyhrať, musím hrať lepšie na istotu, musím nejako zastaviť jeho schovávanie gulí. Ale cítim sa dobre a viem, že veľa ľudí v Číne mi fandí“

Selby mal dobrú, vyrovnanú sezónu, bol 2x vo finále, ale sezónu zakončí bez pohára pre víťaza a prehra znamená aj to, že už nemôže byť koncoročnou jednotkou. Selby po zápase povedal: „Do 10:10 som mu nedal šancu, ale potom som za stavu 10:10 mal dať len tú červenú – ale ja som chcel pridať pre istotu ešte aj farebnú. A za stavu 11:10 som pri hre na ružovú rozmýšľal viac nad tým, ako dostanem červenú od mantinelu a nedal som... To nebolo tlakom, jednoducho som sa zle rozhodol. A keby som sa bol býval rozhodol správne, mohol som to aj vyhrať. Ding je ale výborný hráč, a je schopný to vyhrať aj celé (MS)“

OSullivan – Higgins 10:13

Higgins po zápase pripustil, že už sa videl na ceste domov, ale napokon zápas z 5:8 otočil a O’Sullivana porazil. „Ani neviem, ako som sa z 5:8 dostal na 8:8. Cítil som, že hrám tak zle, že to už horšie ani nejde a len som sa snažil byť čo najviac pozitívne naladený na poslednú session. Myslím si, že som mal aj dosť šťastia, že Ronnie nedal niekoľko gulí, ktoré inak normálne dáva – jedna taká bol za stavu 10:9 a keď som viedol o 40, keď Ronnie hral raz pravou rukou, raz ľavou, až si myslím, že nevedel ktorou rukou hrá a nedal jednoduchú červenú. Čo sa týka semifinále s Williamsom, už ma tu 2x ve semifinále porazil – a teraz hrá zase tak dobre, ako to vie. Raz som s ním ve semifinále viedol 14:10, tak dúfam, že sa to teraz nestane znova.“

Ronnie O’Sullivan po zápase uviedol, že sa už necíti dosť dobrý na to, aby mohol vyhrávať turnaje a tituly. Svoj výkon proti Higginsovi označil za amatérsky...

„Nie je tajomstvom, že som pred turnajom navštívil niekoho (psychológa), ktorý mi pomohol získať iný pohľad na vec. Stále je to však podpriemerný snooker z mojej strany, ale aspoň som sa nerozsypal na kúsky. S Dalom v prvom kole som hral dobre, to sa už nedá povedať o zápase s Murphym a ani s Johnom. S Johnom som mal vľa šancí, viac, ako som očakával, ale nevyužil som ich – urobil som príliš veľa základných chýb a to je na tejto úrovni neodpustiteľné. Ja potrebujem hrať na nejakej úrovni, ale hoci sa snažím už dlhú dobu, nedarí sa mi to. Hoci sa to predsa len zlepšilo a cítim sa fajn, toto nie je úroveň, ktorá by mi mohla vyhrať nejaký ďalší titul (doteraz vyhral 22 turnaj, vrátane 3x Majstrovstvá sveta). A prajem vám, aby ste ma videli hrať pri tréningu – to nie je ako Hendry, ktorý hrá na tréningu podľa vlastných slov dobre, ale nevie to preniesť na turnaj – ja hrám na tréningu ešte horšie ako na turnaji.. Na turnaje prichádzam s vedomím, že nemám žiadnu hru, žiadne údery – či toto dokážem zmeniť, neviem, snažím sa už niekoľko rokov. Keď sa s tým naučiť žiť, teda že sa budem cítiť ako tak dobre, aj keď budem hrať zle, tak sa tu ešte budem nejaký čas potĺkať – možno to znie čudne, ale to je to čo robím...“

 

 

Hendry - Hendry

Ešte predtým ako sa rozpíšem o semifinále, správa od Stephena Hendryho – ani to netrvalo dlho a už sa rozhodol – vyhrala tá polovica, ktorá chcela hrať – čiže hrať bude aj v budúcej sezóne, a to všetky turnaje – že keď niečo robí, tak to bude robiť na plno. Podľa vlastných slov má snooker stále rád, a chce sa opäť vrátiť do Crucible. Asi sa mu tam ozaj páči, lebo na MS stále zostal – v úlohe komentátora pre BBC. Veľmi mu v rozhodovaní napomohlo, že zostal v TOP16. A rozhodol sa zmeniť spôsob tréningu – už ho podľa jeho slov nebaví hrať 6 hodín denne pozície, ako kedysi, keď na okruhu dominoval. Bude trénovať s inými hráčmi, čo by mu mohlo priniesť viac sebadôvery aj do turnajových zápasov

 

Semifinále

Trump – Ding 17:15

Prvá session sa niesla v znamení Trumpa, hoci prvé dve hry si hráci podelili a každý z nich zahral century break najprv Ding 102 a potom Trump 110. Potom sa však Trump ujal vedenia 3:1 a dvojbodový rozdiel si udržal aj na konci prvej session - 5:3. V druhej session došla na Trumpa prvý krát na MS kríza – Ding zahral v prvej hre 92, ďalšie 2 síce vyhral Trump nábehmi 51 a 49 bodov – ale to bolo z jeho strany všetko. Potom začal kopiť chyby a z vedenia 7:4 bolo zrazu 7:9. A zlomovým bodom v zápase by mohla byť 14.hra, ktorú Ding získal na čiernej guli, hoci hru mal jednoznačne vyhrať Trump. A s Trumpom to vyzeralo zle, keďže prehral aj prvú hru tretej session – 7:10. Potom sa však predsa len prebral a tretiu session zakončili hráči za vyrovnaného stavu 12:12. Rozhodujúca session bola na vysokej úrovni – padli 3 century breaky, pričom Ding vyrovnal zatiaľ najvyšší break turnaja 138. Lepšie začal Trump, ktorý sa uja vedenia 14:12 – lenže Ding vyhral nasledujúce 3 hry (prvý spomínaným 138 bodovým breakom, tretiu 119) a zrazu bolo 14:15. Ding mal šancu aj v ďalšej hre, ale zasekol sa na 48 a Trump to využil. To zrejme povzbudilo Trumpve sebavedomie natoľko, že v ďalších 2 hrách zahral breaky 68 a 105, čo stačilo na výhru v zápase.

Po zápase sa Trump vyjadril nasledovne: „ Ešte nikdy som necítil takú nervozitu – snažil som sa len v kľude hrať a vedel som, že ak neminiem nejakú jednoduchú guľu, môžem to vyhrať. Bol to určite najlepší zápas, v akom som hral, udržali sme obaja vysoký štandard bo celý zápas, to je fantastické. V podstate sme nedali len pár gulí za zápas. Ding mal lepšiu hru na istotu, dostal sa ako prvý na stôl v posledných pár hrách, ale našťastie nedohral na prvý krát, pustil ma na stôl a jo som to využil. Moja víťazná šnúra pokračuje a čím je dlhšia, tým má človek silnejší pocit, že nemôže prehrať a jeho sebavedomie stúpa a stúpa. Inak, už len dostať sa do tohto štádia je úspech – predchádzajúce tri roky som sa sem nedostal, ale potom, ako som vyhral China Open som si povedal, že do Crucible si to nejdem len užiť, ale užiť a vyhrať – a stále v to verím. Napriek tomu bolo ťažké sa prekonať tú zlú session (druhá session 2:6), bol som v na tom zle a nevedel som, ako to pôjde ďalej. Ale moja rodina, priatelia a manažér mi pomohli zabudnúť na tú session a vedel som, že už nemôžem hrať horšie. Tak som išiel na tréningový stôl, viac som sa sústredil a opäť nadobudol stratenú sebadôveru. Či už budem hrať s Higginsom, alebo Williamsom, idem do finále s myšlienkou, že to vyhrať môžem. S Johnom nemôžem vyhrať jeho hrou – musím to urobiť po svojom, dávať gule. Mark hrá otvorenejšie, útočnejšie, to by mi pasovalo viac“. Inak už sa aj vyjadril čo sa chystá urobiť s výhrou – Lamborgini alebo Ferrari

Ding bol pochopiteľne sklamaný, že nevyhral, ale verí, že táto skúsenosť ho urobí ešte silnejším na  budúci rok. Zápas zhrnul takto: „Rád sa pozerám na to, ako Judd hrá – je to veľmi pekný pohľad, na jeho hru. Ja sa učím rýchlo, tak som v druhej session skúsil hrať viac na istotu a nechávať biela na mantineli – lenže on prišiel na to, čo s tým, takže to bolo ťažké. Mal som šance, ale stratil som kontrolu v posledných hrách.. Veľmi sa snažím vyhrať, ale niekedy to nejde... Za stavu 14:14 som bol trochu nervózny. Mal som šance, ale pustil som ho späť k stolu a on to všetko využil, má teraz toľko sebavedomia. Ak bude aj naďalej dávať gule tak, ako doteraz, môže to vyhrať.

 

Williams – Higgins 14:17

Prvú session vyhral Williams 5:3, hoci Higgins zahral 2 century breaky (135 a 120). Lenže Williams sa dokázal lepšie zorientovať v rozhádzanejších hrách. Po 3 session to bolo 13:11 pre Higginsa. Poslednú session začal lepšie Williams, ktorý dal dlhú červenú a naštartoval break, ktorý mohol byť aj maximálnym – dal 13 červených s čiernymi, ale zo 14 červenej si zle nahral na čiernu – bola dosť z uhla a bielu musel hrať okolo stola, aby si nahral na poslednú červenú. Čiernu síce dal, ale biela padla do rohu na opačnom konci stola. Potom si hráči hry vymenili, každý vyhral po jednej. Myslím, že to bolo v nasledujúcej hre, keď sa Williams rozhodol bez dlhšieho uvažovanie hrať guľu, ktorá do jamky nešla, zavadzala jej iná červená. Higgins to využil na získania dvojbodového vedenia breakom 123. Po prestávke Williams znížil breakom 84 na 14:15, ale Higgins ukázal svoje trpezlivosť v ďalšej hre, ktorá bola najútržkovitejšia – najvyšší break v nej bol 28 bodov... V ďalšej zahral

Higgins solídny break 64 a to stačilo na ukončenie zápasu a postup do finále, ktoré Higgins začal začne ako favorit.

Higgins povedal po zápase: „ Vedel som, že niekoľko gulí nedám, ale dúfal som, že aj Mark nejaké nedá – našťastie pre mňa sa tak stalo – a ja som to využil. Bol to veľmi dlhý rok (poznámka – 6 mesiacov stál kôli trestu), a bolo by nádherné ho ukončiť titulom. Ale hrám proti Juddovi, ten všetko dáva, a vôbec, je veľkým prínosom pre túto hru. Je to fajn chlapík, a teším sa na finále s ním. Ukázal, čo je v ňom tým, že vyhral China Open, ako aj tým, ako vyhral niektoré hry vo finále so Selbym. To isté tu urobil v prvom kole Robertsonovi – Judd je ten typ hráča, ktorého keď pustíte na stôl, tak to vyčistí a to je unikátna vlastnosť, ktorá z neho spraví veľkého hráča.. Bude to ťažké finále, ako každé, ktoré som hral – ale pôjdem tam, a skúsim hrať najlepšie, ako viem“

Williams po vedal: „ Na výsledok nemám prečo reptať – kto si zaslúžil vyhrať, vyhral. Ja mám aspoň cenu útechy, po MS budem rebríčková jednotka – čo by som si pred pár rokmi ani nepomyslel, a čo nie je zlý výsledok v mojom veku. A že som na poste jednotky nahradil Johna to robí ešte špeciálnejším momentom. Takže hoci nebudem Majstrom sveta, čo by som bol rád, nemám sa na čo sťažovať“

 

Trump – Higgins zatiaľ 10:7

 

Poznámka: drvivá väčšina informácii je čerpaná z oficialnej stránky profesionálnej snookrovej asociácie World snooker assiociation http://www.worldsnooker.com , niečo málo som popridával podľa toho, čo som videl v prenosoch na Eurosporte. Ak budem mať čas, skúsim spracovať aj informácie o finále.

Posledná úprava Utorok, 03 Január 2012 14:31
 

Priestory pre klub poskytuje

Reklamný prúžok