20.4. Slovenský pohár, 4. kolo, Galaxia Bratislava

Letný Turnaj Dvojíc – POINT Trenčín hra č.9
Napísal Roman Čertík
Utorok, 10 December 2013 00:00

Doplnené 12.12.2013 - podarilo sa mi už aj doplniť výsledky tohto ročníka Kanianskych biliardových hier do večných tabuliek. Nájdete v príslušnej sekcii

Zdravím všetkých priaznivcov biliardu,

u nás boli tento víkend na programe posledné tohtoročné Kanianske biliardové hry, konkrétne v hre č.9 aj snookri. Vo svete skončil jeden z najväčších snookrových turnajov, UK Championships. A biliardových fanúšikov istotne potešili hráči Európy v Mosconi cupe, okrem toho sa hral aj Eurotour – takže písať je rozhodne o čom.

Kanianske biliardové hry, 10. kolo

Hra č.9, 13 hráčov

Toto bol posledný turnaj tohto ročníka, a voľáky bol čudný – Peťo Leitman prehral s Veisom o postup do semifinále a keďže ja som prehral hneď môj prvý zápas s Tomčom (klobúk dole, za stavu 4:4 pekná dohrávka s ťažkými guľami), hrali sme s Peťom o postup do semifinále z prehratej strany. Keďže mne hra ako tak išla len do stavu 3:3, keď som nedal ľahkú deviatku a v ďalšej hre ani ľahkú osmičku, bolo po zápase. „Vďaka 5. miestu som sa napokon prepadol v celkovom hodnotení na 3. miesto, keď ma predpehol Matúš Hromádka, ktorý v semfinále porazil Peťa Leitmana a napokon turnaj po finálovej výhre s prekvapením turnaja Hrončekom vyhral. Na 3. mieste skončil Leitman

Snooker, 9 hráčov

Tu sa rozhodovalo doslova do poslednej gule – nielen o umiestnení v turnaji, ale aj o celkovom umiestnení. Po dlhom časo sa opäť ukázal na turnaji Jojo Jantoška, a ako bývalý Majster Slovenska v snookri ukázal, že nie všetko zabudol – hneď v prvom zápase totiž porazil Leitmana a riadne tak zamotal možnosti v celkovom poradí. Mne sa totiž turnaj podarilo vyhrať (vo finále práve s Jantoškom) a tak Peťo musel skončiť na 3. mieste, aby som ho v celkovom poradí nepredbehol. Namále mal najmä s Hrončekom, ktorý nedal nie veľmi ťažkú víťaznú ružovú, Peťo vzápätí áno, ale bez nahrávky na čiernu – tá sa však o chvíľku už tiež trepotala v sieti strednej jamky, kam ju Peťo schoval excelentným mantinelom. V zápase o 3. miesto potom išlo o celkovo prvé miesto aj celkovo 3. miesto – ak by vyhral Braňo Veis, ja by som bol prvý a Braňo tretí, ale vyhral Peťo, takže napokon prvé miesto uhájil a vybojoval aj 3. miesto pre Hrončeka

Celkové poradie:

1. Leitman – 1640 bodov
  2. Čertík – 1610 bodov
  3. Hronček – 870 bodov (Vies na 4. mieste 860...)

Zo sveta

UK Championships, snooker

Jeden z tradičných a vážených snookrových turnajov (jeden z tzv. „BBC event“ – čiže turnajov, ktoré vysiela aj BBC – okrem tohto ešte Masters a Majstrovstvá sveta) sa už tiež dohral – tento rok trval netradične 2 týždne, rovnakým spôsobom ako Grandslam v tenise – 128 hráčov, jednoduché KO. A podobne ako v poslednej dobe tenisové Grand slamy to aj dopadlo – vo finále sa totiž stretli svetová jednotka a dvojka – Robertson so Selbym, ktorý titul obhajoval. A ten aj vo finále výborne začal (čo u neho nebýva zvykom), ujal sa vedenia 5:1. Lenže potom Robertson začal hrať neuvertiteľne, v 4 hrách zahral 3 centiry breaky, a keďže k dobrej hre Robertsona sa pridali aj chyby Selbyho, Robertson napokon zápas otočil a vyhral 10:7 a inkasoval 150000 libier. Selby v zárobku napokon ani veľmi nezaostal – v semifinále totiž zahral jubilejné sté maximum, za ktoré získal bonus 55000 (jackpot – každý turnaj 5000 libier) + 4000 za najväčší nábeh – keď k tomu pridáme 75000 za druhé miesto, sme na pekných 134000 librách. Mimochodom, Robertson je len 9. hráč celkovo a prvý mimo UK, ktorý vyhral všetky 3 najdôležitejšie snookrové turnaje (MS, Masters a UK).

Mosconi cup

Na veľkú radosť fanúšikov z Európy aj tento rok vyhralo družstvo Európy – a tentokrát to bola bleskovka – už po prvom dni bolo 5:0 pre Európu, druhý deň 8:2 a keď Európa pridala hneď v najkratšom možnom termíne potrebné 3 body v tretí deň, výsledkom bol druhý najvyšší rozdiel vo výsledku – 11:2 (najviac vyhrali Američania 12:1). To bol isto dobrý pocit pre Souqueta, ktorý bol v tíme, ktorý 1:12 prehral a mimochodom aj v tíme, ktorý hral úplne prvý ročník pred 20 rokmi... MVP získal zaslúžene Feijen, ktorý hral výborne. Ozávajú sa aj hlasy, najmä z USA, že Mosconi je nuda, lebo Európa vyhrala 4. krát po sebe a šiesty krát za posledných 7 rokov – keď vyhrali Američania 7 ročníkov po sebe, tak to nuda nebola... V tejto súvislosti padlo aj niekoľko návrh – keďže družstvo Európy je vyberané ako je, nie je to fér, lebo dané územie má 2x toľko obyvateľov ako USA, tak že by sa postavil len tím UK. Ale keďže aj tam by boli šance US tímu malé, tak by nastúpil len okres Yorkshire z Anglicka (menšia oblasť, ako nejaké väčšie mesto v USA). Tam by bol jednotkou Darren Appleton – o ňom ste už mohli počuť. Po chvíli hľadania by ste mohli pridať Chrisa Mellinga – mimo iného aj MVP na Mosconi minulý rok, ktorý vraj nebol tento rok nominovaný, aby mal USA tím väčšiu šancu... Potom by tam mohol byť Mick Hill – a to by mali byť Američania radi, že hru č.9 nehráva seriózne, lebo je potencionálne lepší, ako dvaja už uvedení. Zoznam končí návrhom nominovať, nech je nejaká sranda, aj snookrového hráča, prípadne hráča šípiek... Celý post z ktorého som čerpal je tu: